Сковорода вважав, що Україна має сама визначати своє майбутнє — Марія Тахтаулова

З 7 грудня кияни зможуть переглянути банерну виставку «Дух свободи нас в нас родить. Сковорода і ми», присвячену 300-річному ювілею від дня народження видатного українського філософа. У столиці її мають розмістити на Контрактовій площі у сквері між виходом із метро на вулиці Спаській та пам’ятником Григорію Сковороді. 3 грудня відкриття виставки вже відбулося у Національному літературно-меморіальному музеї Григорія Сковороди, що у Сковородинівці на Харківщині, а 5 грудня вона продовжила роботу в «Єрмілов Центрі» при Харківському національному університеті імені В. Н. Каразіна.

Про місце та значення філософа в українській культурі в контексті російської агресії говоримо з однією зі співорганізаторів виставки, співробітницею Українського інституту національної пам’яті Марією Тахтауловою.

— Розкажіть, будь ласка, про проєкт. Яка головна ідея й мета виставки, хто брав участь у її створенні?

— Головна ідея винесена в назву нашої виставки — це дух свободи. Ми вирішили, що на сьогодні це буде найактуальнішим з огляду на те, що сьогодні українці стикнулися з жахливою агресією з боку російської федерації й ведуть війну саме за свободу. Григорій Савич Сковорода є уособленням свободи й вільного способу життя, тому не випадково саме зараз ми звертаємося до його надбання й говоримо про дух свободи, який він ніс у собі й поширював назовні своєю творчістю.

Увага до цінності свободи особливо важлива зараз, коли росіяни намагаються принести в Україну «російський мир», який є ідеологією загарбання й поневолення, абсолютним антонімом до слів свобода та демократія, до будь-яких загальнолюдських

гуманістичних цінностей, які сповідував Григорій Сковорода. Тому для нас свобода нині — це цінність, за яку ми стали до бою всією країною й не лише 24 лютого 2022 року чи навіть з початком відкритої російської агресії 2014 року, а набагато раніше.